Jancsi-hegy
A Börzsöny nyugati gerincének egyik kiemelkedő pontja a 586 m magasságú Jancsi-hegy. Egykoron földvár állt itt, melynek építési ideje eddig nem tisztázott.
A Magas-Börzsöny nyugati szélén húzódó észak-déli irányú gerinc a 250 méter relatív magasságú Jancsi-hegynél kiszélesedik. Az így kialakult, romboid alakú, nagyjából 60-65 * 40-45 méteres fennsík viszonylag egyenes, északnyugat felé enyhén lejt. Az egykoron itt állt földvár védelmére a fennsík északi oldalán a keskeny gerincet két árokkal átvágták. Ezek közül a külső, kb. 5-8 méter széles árok nagyjából 30 méter hosszúságú. Az északnyugati oldalon, a viszonylag kevésbé meredek lejtőn déli irányban, mintegy 50 méter hosszan 0,5 méter magas, 2-4 méter széles kősánc húzódik ívelt vonalban.
Régészeti feltárások:
1986-ban Miklós Zsuzsanna szondázó ásatást végzett a területen. Az ásatás során felszínre bukkanó leletanyag nagy részét késő bronzkori, az ún. urnasírós kultúrához tartozó cserépdarabok adták. Előkerültek azonban XII.-XIII. századi edénytöredékek is, amelyek azt mutatják, hogy a területen az Árpád-korban is állt település. Hogy az itt állt földvárat valójában melyik korban építették arra sem az előkerült leletek, sem a még álló védmű maradványok nem tudtak egyértelmű magyarázatot adni.
Megközelítés:
- Perőcsény felől a
turistajelzésen,
- Kemence felől a
majd a
turistajelzéseken.
Kapcsolódó túraleírások:
Forrás:
- Várak a Börzsönyben – Útikalauz és a jelvényszerző túramozgalom igazolófüzete
Képgaléria: