Vadálló-kövek
A Vadálló-kövek vadregényes sziklaalakzatai a Visegrádi-hegységben, Dömös fölött találhatóak. A sziklatornyok egy hajdani vulkán kalderájának maradványai.
A vulkanikus eredetű andezintból felépülő kövek mintegy 12 millió évvel ezelőtt születtek. Hajdanában erős vulkanikus tevékenység volt tapasztalható a területen. Az itt magasodó vulkán működése közben keményebb anyagú lávát és finomabb anyagú port is kilövet magából. Ezek összekeveredtek, egymásra rétegződtek, összecementálódtak. Idővel a vulkán felrobbant, a hajdani kaldera maradványain pedig elkezdett dolgozni az erózió. A fagy, a csapadék, a növények és a talajmozgások szép lassan a Szőke-forrás-völgye felé küldték le a leváló kőzetdarabokat. A gerincen idővel kialakultak a ma is látható sziklaalakzatok, melyek az időnek jobban ellenálló, keményebb kőzetből épülnek fel.
A XX. század elején a kies helyen fekvő sziklatornyok a magyar hegymászók mászóiskolájaként szolgáltak. Mára a terület a Duna Ipoly Nemzeti Park fokozottan védett része, a Bioszféra Rezervátum magterülete, emellett népszerű kirándulócélpont. A terület fokozott védettsége miatt, ha erre járunk, ne térjünk le a kijelölt turistaútról! A sziklák közül némelyek beszédes neveket viselnek: Nagy-tuskó, Széles-torony, Bunkó, Függőkövek, Felkiáltójel, Attila sisakos feje, Árpád trónja.
A közelben található a gerinc folytatásaként a 639 méter magas Prédikálószék, ahonnan nagyszerű kilátás nyílik a Dunakanyarra, Visegrádra és a Börzsöny csúcsaira.
Megközelítés:
- Dömös felől a
majd a
turistajelzéseket követve,
- Dobogókő felől a Rám-szakadék érintésével a
majd a
végül a
turistajelzéseken, vagy
- Dobogókő felől a Király-kút felé a
turistajelzésen.
Kapcsolódó túraleírások:
Forrás:
Képgaléria: